IMG_865mnee7.jpg

Monika košanová

"Svět za zrcadlem" je motto Moniky Košanové, která se ve své tvorbě prezentuje jedinečnou všestranností a univerzálností.

Narodila se v Praze roku 1987.
Od malička byla vedená svými rodiči matkou Evou a otcem Josefem, který působil v umělecké a výtvarné sféře, k lásce k umění. Otec se stal jejím prvním a důležitým učitelem v životě. Zasvětil jí do tajů perspektivy, zrodu fotografií ve fotokomoře a dalším výtvarným technikám. Po čase jí věnoval svůj nejcennější poklad fotoaparát YASHICU, který s ním procestoval skoro celý svět. Říká se, že část svého talentu získává člověk genetickou cestou. Mezi slavnými předky Moniky byl například stavitel Emanuel Dvořák, jehož domy dodnes zdobí Pařížskou ulici v Praze. Významný malíř Václav Sochor, který zhotovoval velkoformátové obrazy válečných výjevů pro císaře Františka Josefa I ve Vídni, nebo například Benedikt Roezle, velmi známý botanik, který zasvětil svůj život Americkému kontinentu a dovezl do Evropy dosud neznámé orchidee Cypripedium roezlii. Její kořeny stále promlouvají do dnešní doby.

Po základní škole studovala Střední průmyslovou školu oděvní obor návrhář. Získala několik ocenění za svoji tvorbu a práci pro školu, díky které se mohla i ve svých 18 letech zúčastnit cesty do zahraničí a konfrontovat svojí práci se svými vrstevníky z ciziny. Při studiu na střední škole se začala také zajímat o makeup a úpravu vlasů.

Přímo osudové se pro Moniku stalo studium na DAMU, kde si vybrala obor scénografie, kostým a maska. Zde přičichla k citu pro prostor, dramatické vnímaní situace, kostýmu a masky. Po úspěšném dokončení vysoké školy se plně připravovala na svůj životní projekt.

Právě v tom okamžiku objevuje svět za zrcadlem. Dlouhou řadu let už během studia statečně bojovala proti zákeřné nemoci a podařilo se jí získat nad ní převahu jen díky své víře v sebe sama. K chuti do života jí velmi pomáhala představa světa za zrcadlem. Je to prostor za realitou, naplněný fantazií, přáním a snem, kde se zastaví čas. Vše do sebe zapadá až v roce 2014 kdy nastavuje zrcadlo nejen pro sebe, ale pro všechny, kdo mají zájem se nechat okouzlit tímto světem. Průběh tvorby je zajímavý tím, že sama vytvoří návrhy, naaranžuje a nadekoruje šaty, provede nalíčení, účes, připraví scénu včetně doplňujících prvků a vytvoří profesionální fotografii. Po fotografování naaranžované šaty zaniknou, aby zůstala jedinečnost a originalita okamžiku. Tím její fotografie, jak říká ona sama, "získávají duši".

Co říci na závěr? Nebo na úvod? Ten svět za zrcadlem skutečně existuje! I vy můžete uvěřit a Monika Vás tímto světem s radostí provede.